Fiore Sardo - recept cpt. Cooka
Plnotučný tvrdý sýr vyráběný na Sardínii výhradně z ovčího mléka v charakteristickém tvaru se zaoblenými stěnami. Název zřejmě pochází od květinky, "fiore", což byla značka vyrytá v dřevěné formě, která se otiskla do kůry. Váží 1.5 - 4 kg, vysoký válec - při průměru 22 cm je výška 18 cm, barva kůry v mnoha odstínech od ostře žluté po tmavě hnědou, když se během zrání zvlhčuje olivovým olejem, někdy smíchaným s ovčím tukem, sýr sám je bílý až slámově žlutý.
Vyrábí se často ještě tradičním způsobem přímo na farmách, po vylisování a zformováni se krátce ponoří do horké vody, což ho pasteruje a vytvoří silnější kůru, před zráním se ještě na rákosu osuší v kouři. Zraje na půdách, s příchodem teplejšího počasi se stěhuje do chladnějších sklepů. Obsah tuku minimálně 40 %, produkuje se od prosince do července a zraje nejméně 6 měsíců.
Charakteristická pikantní bohatá chuť, zráním ještě intenzivnější, karamelová sladkost, slaná vůně i s náznakem ovoce. Je to král sardinských sýrů, výživný a snadno stravitelný. Mladý se používá jako stolní sýr, po 6 měsících zrání pak na strouhání, je populární i mimo ostrov, v Ligurii z něj dělají oblíbené pesto. Doporučená vína jsou samozřejmě sardinská: Cannonau di Sardegna a Capo Ferrato k mladšímu a Cannonau di Sardegna Oliena, Malvasia di Bosa nebo Mandrolisai ke staršímu sýru.

www.tacos.cz - kuchařka cpt. Cooka