Dresinky na čerstvé saláty - recept cpt. Cooka
12 porcí:  3 lžíce vinného octa, 1 lžička soli, 1/4 lžičky mletého pepře,  špetka moučkového cukru, 9 lžic olivového oleje
Teprve dresinky - zálivky dodají salátům tu pravou chuť. Zálivky mají mít jemnou chuť, mají být středně husté a mají potáhnout čerstvou zeleninu a saláty jemným filmem. Doporučujeme udělat najednou větší množství, protože dobře uzavřené si zálivky zachovávají v lednici po mnoho dní své aroma.
Ve vinném nebo jiném octě rozpusťte sůl. Přidejte pepř a olej a zakvedlejte, až zálivka mírně zhoustne. Ochuťte a obměňte případně jinými přísadami. Můžete použít také trochu cukru. Rozpusťte jej hned na začátku v octě.
Česneková zálivka: oloupejte nejdříve půl stroužku česneku, osolte a jemně rozetřete. Potom jej rozmíchejte s octem, pepřem a olejem.
Bylinková zálivka: na drobno rozsekejte bazalku, kopr, mátu, anýz, petržel (nebo pažitku) a dejte 4 lžíce do dresinku.
Cibulová zálivka: oloupejte malou cibuli a jemně nastrouhejte nebo oloupejte šalotku, která má pronikavější chuť, a nakrájejte ji na kostičky.
Hořčičná zálivka: začněte přípravu lžičkou ostré hořčice a trochou drobně nakrájeného kopru nebo jemně nastrouhaného křenu (viz obrázek).
Zálivka s vejcem: nakrájejte uvařená vejce na kostičky a přidejte do marinády. Kromě toho podle chuti i nakrájenou pažitku.
Citrónová zálivka: nahraďte ocet citrónovou šťávou. Podle chuti ochuťte strouhanou cibulí, česnekem nebo jemně nasekanými bylinkami.
Rozpočet na jednu porci: 60 g hlávkového salátu nebo 125 g zeleniny (nakrájené nebo nastrouhané) a 1 lžíce zálivky.

www.tacos.cz - kuchařka cpt. Cooka