cpt. Cook
 

Domácí červené nudle

Domácí nudle

Domácí zelené nudle

Dušené strouhání

Dušený hrášek se strouháním

Jednoduchý kuskus

Kuskus

Maďarské dušené strouhání
(Tarhonya)

Nudle s hráškovou kaší

Strouhání dušené s bramborami

Maďarsko   whitestarwhitestarwhitestarwhitestarwhitestar

Tarhoňa

Tarhonya

recept ze stránek www.tacos.cz
4 porce:  150 dkg hladké mouky, 2  vejce, vepřové sádlo, mletá paprika, sůl
zkopírováno z http://www.tacos.cz Těstovinová rýže neboli tarhoňa je speciální maďarská těstovina. Pravá tarhoňa se v Maďarsku i dodnes ještě dělá většinou po domácku a jejím domovem je segedínský kraj. Dělá se z těsta, do kterého se na 1/2 kg mouky přidávají 2 čerstvá vejce. Uhnětené těsto se protlačí velkým kovovým sítem tak, aby vznikaly drobné kuličky. Těstovina, z které si hospodyně dělají najednou větší zásobu, suší se rozestřená na slunci a pak se uchovává na vzdušném místě v sáčcích z řídké tkaniny.

www.tacos.cz Pak je zapotřebí již jen lžíce dobrého sádla, trochu sladké papriky a špetky soli, abychom tuto těstovinu pražili nejprve do zlatova, podlili vařící vodou a udusili a tak získali velmi chutný pokrm. Musíme ovšem dávat pozor, abychom nepřidali příliš mnoho vody, protože by se nám tarhoňa rozvařila na kaši. Zrníčka se musí od sebe dobře oddělovat jako u správně připravené rýže. Ani s pražením to nesmíme přehánět, protože pohled na připálenou, zčernalou nebo zhnědlou tarhoňu není pěkný. Tarhoňa musí být pěkně do zlatova načervenalá a po uvaření ji musíme ihned podávat.

www.tacos.cz Současně však musí být hotový i perkelt ze selete anebo z jehněte, k němuž se hodí nejlépe. Tím ovšem nechci říci, že by nebyla vhodným doplňkem k jiným perkeltům. Je také velmi vhodnou přílohou k masům na paprice nebo na majoránce, k dušenému hovězímu šálu, k pečenému zajíci nebo k jiným masům se šťávou.

www.tacos.cz Na Maďarské nížině se tarhoňa ovšem nepodává jako doplněk k masu, nýbrž jako samostatný chod, obzvláště posypaná škvarky nebo obložená opékanými plátky uzené slaniny.

vloženo 30.06.2007    zobrazeno 5624x    verze pro tisk

Těstoviny s krupicí a sýrem

Těstoviny zapečené s vejci a sýrem