cpt. Cook
 

Smetanová polévka

Smetanová polévka bramborová

Smetanová polévka houbová

Smetanová polévka s houbami (kulajda)

Smetanová polévka se sýrem

Sopa de almendras con asafran
(Šafránová polévka s mandlemi)

Surampfersupp
(Šťovíková polévka)

Svampsoppa
(Houbová švédská polévka)

Sýrová polévka

Sýrová polévka

Sýrová polévka
(Soupe au fromage)

Sýrová polévka cibulová

Sýrová polévka cibulová rychlá

Sýrová polévka cibulová s vínem

Šťovíková polévka

Arménie   bluestarbluestarbluestarbluestarwhitestar

Tahnabour

Arménská jogurtová polévka s ječmenem

recept ze stránek www.tacos.cz
6 porcí:  4 lžíce másla, 1/2  cibule nadrobno nakrájená, 1/2 lžička sušené máty peprné, 1/2 lžička soli, 1/4 lžičky mletého pepře, 1/2 špetka sody, 3/4 šálku ječných krup, 4 šálky kuřecího vývaru, 2 šálky vody, 1.15 šálku řeckého bílého jogurtu, 1/2  žloutek, 1/4 šálku koriandrových lístků, 1/2 lžička aleppského pepře
zkopírováno z http://www.tacos.cz Rozpusťte polovinu másla ve velkém hrnci na středním ohni. Přidejte cibuli, mátu, sůl, pepř a jedlou sodu. Za občasného míchání vařte, dokud se cibule nerozpadne na měkkou kaši a nezačne se lepit na hrnec, 6 až 8 minut. Vmíchejte ječmen. Za častého míchání vařte, dokud zrna na okrajích nezprůsvitní, asi 3 minuty. Přidejte vývar a vodu. Zvyšte teplotu na maximum a přiveďte k varu. Upravte teplotu tak, aby se udržoval mírný var, vařte částečně přikryté, dokud ječmen velmi nezměkne, 50 minut až 1 hodinu, a občas promíchejte. Mezitím ve velké míse rozšlehejte jogurt a žloutek.

www.tacos.cz Odstavte hrnec z ohně. Za intenzivního šlehání postupně přidejte 2 šálky ječmenné směsi do jogurtové směsi. Za stálého míchání pak tuto směs jogurtu a ječmene vlejte zpět do hrnce. Přikryjte a nechte 10 minut odstát, aby zhoustla. Polévku za občasného míchání zahřívejte na mírném ohni, dokud nezaznamená teplotu 85 stupni (nenechte polévku vařit, jinak se jogurt srazí). Odstavte z ohně. Polévka by měla mít konzistenci podmáslí, pokud je hustší, upravte ji přidáním horké vody postupně po 2 lžících. Vmíchejte půlku nasekaného koriandru a podle chuti osolte.

www.tacos.cz Zbývající máslo rozpusťte na malé pánvi na středním plameni. Když je oheň vypnutý, vmíchejte pepř Aleppo. Naberte polévku do misek, každou porci pokapejte 1 lžičkou kořeněného másla, posypte zbylými koriandrem a podávejte. (Zbytky polévky lze uchovávat v chladničce až 3 dny, znovu je opatrně ohřejte, přičemž dávejte pozor, aby teplota nepřesáhla 85 °C. V případě potřeby zřeďte přidáním 2 lžic vody.)

www.tacos.cz Sušená máta se hojně používá v blízkovýchodní kuchyni, její chuť je zcela odlišná od chuti čerstvé máty, takže pokud ji nemůžete sehnat, je lepší ji vynechat než nahradit čerstvou. Kuřecí vývar dodá polévce hloubku, ale lze ho nahradit vodou nebo zeleninovým vývarem. My dáváme přednost plnotučnému řeckému jogurtu, ale lze použít i nízkotučný, netučnému se vyhněte. Pokud nemáte k dispozici aleppský pepř, nahraďte ho 1 lžičkou papriky a špetkou kajenského pepře. Koriandr lze nahradit čerstvou petrželkou nebo mátou, případně jejich kombinací.

vloženo 27.11.2021    zobrazeno 376x    verze pro tisk

Toskánská polévka z ječmene
(Zuppa di farro)

Tradičná trenčianska vianočna kapustnica

Tradiční rybí štědrovečerní polévka

Turecká jogurtová polévka s mátou kadeřavou