cpt. Cook
 

Acquacotta
(Polévka s hříbky a rajčaty)

Argentinská nudlová polévka

Biersupp
(Alsaská pivní polévka)

Bílá polévka s ječmenem

Česko   whitestarwhitestarwhitestarwhitestarwhitestar

Bílá rybí polévka s žemlovými noky

recept ze stránek www.tacos.cz
8 porcí:  

rybí vývar: 1/2  hlava z kapra, 2  mrkve, 1/2  celeru, 2  petržele, 1/2  cibule, 2 stroužky česneku, 2 snítky zelené petrželky kudrnky, 15 kuliček celého pepře, 15 kuliček nového koření, 15  bobkových listů, sůl,

polévka: 15 dkg másla, 3 lžíce hladké mouky, 1.15 l rybího vývaru, muškátový oříšek, sůl, mletý bílý pepř, 1/2 stroužek česneku, 2.15 dl smetany, jikra a mlíčí,

zelenina do polévky: mrkev, celer, petržel, máslo

zkopírováno z http://www.tacos.cz Tato rybí polévka v sobě skrývá nejenom bohatou delikátní chuť po použitých surovinách, ale i více než stoletou tradici. Na Štědrý večer si na ní pravidelně pochutnávali šlechtici ze zámku Kozel u Plzně.

www.tacos.cz Hlavu z kapra, popřípadě odřezky z ryby vložíme do studené vody s očištěnou, nahrubo nakrájenou zeleninou a kořením, mírně osolíme, přivedeme k varu, zmírníme a na mírném ohni vaříme 1-2 hodiny. Během doby vaření si připravíme žemlové noky a další vložky do polévky. Mlíčí a jikry nakrájíme na větší kousky, uvaříme v osolené vodě nebo stejným způsobem jako noky - na sítku v rybím vývaru. Zeleninu nakrájíme na jemné nudličky a krátce orestujeme na másle, aby zůstala křupavá.

www.tacos.cz Když je vývar hotový, scedíme jej přes husté síto a necháme trochu zchládnout. V hrnci rozpustíme máslo, zasypeme moukou, zasmahneme a za stálého míchání zalijeme vývarem, přivedeme k bodu varu, ochutíme muškátovým oříškem, solí, mletým pepřem a jedním stroužkem utřeného česneku, zalijeme smetanou, necháme přejít varem. Servírujeme na talíře noky po třech, na ně trochu restované zeleniny, kousek mlíčí nebo jiker a zalít bílou polévkou.

vloženo 10.12.2012    zobrazeno 2443x    verze pro tisk

Brynzová polévka

Bylinková polévka

Dietní polévka (šlemová)

Drožďová polévka

Drožďová s ovesnými vločkami

Drožďová se zeleninou a vločkami

Drůbeží polévka se sýrovými knedlíčky

Drůbeží polévka švýcarská

Gebrenndi mehlsupp
(Polévka z opražené mouky)

Hajducká polévka

Hnědá rybí polévka s knedlíčky z mlíčí

Houbová česnečka

Houbová horácká

Houbová jednoduchá

Houbová jednoduchá výživná