cpt. Cook
 

Bagety s olivami a rozmarýnem

Biskvity 50/50

Bramborový chléb

Bramborový chléb s prefermentem

Briošky v miskách

Celozrnné bagetky

Celozrnný chléb

Ciabatta s vlašskými ořechy a gorgonzolou

Crescenta
(Crescente al prosciutto crudo)

Česko   whitestarwhitestarwhitestarwhitestarwhitestar

Cuketkova Šumava nehnětená

recept ze stránek www.tacos.cz
1 kus:  115 dkg žitné mouky chlebové nebo celozrnné, 30 dkg hladké mouky nebo pšeničné chlebové, 3.2 dl vody, 2 dkg kvásku, 10 g soli, 15 g drceného kmínu
zkopírováno z http://www.tacos.cz 1. den: Do velké mísy dejte lžičku kvásku a postupně přisypte obě mouky, sůl a kmín. Lehce promíchejte a přidejte všechnu vodu. Rukou nebo měchačkou všechno pořádně zamíchejte. Půjde to trochu ztuha a těsto se bude hodně lepit, ale nebojte se. Stačí míchat jen tak dlouho, aby se mouka s vodou spojila a v míse vám nezůstala žádná suchá místečka.

www.tacos.cz Očistěte si ruce a připravte si potravinářskou fólii, do které mísu pečlivě zabalíte. Jestli fólii nemáte, stačí mísu zabalit do igelitového pytlíku (bez děr pokud možno ;). Těsto nechejte odležet přes noc 10 až 12 hodin při pokojové teplotě (15-22 stupňů).

www.tacos.cz 2. den: Na druhý den těsto pěkně naroste a budou v něm drobné dírky. Mělo by se zvednout alespoň o třetinu objemu. Pokud se mu nechce, dejte ho víc do tepla a dejte mu pár hodin navíc. Je to úžasná proměna! Připravte si pomoučenou pracovní plochu a těsto si na ni z mísy vyklopte (velkou lžící nebo plastovou stěrkou). Po vyklopení ho zakryjte igelitovým pytlíkem nebo velkou mísou (aby neoschlo) a nechte ho 20 minut jen tak ležet.

www.tacos.cz Po dvaceti minutách se vám těsto trochu rozteče a na stole budete mít velkou neforemnou placku. Aby nám těsto přeci jen trochu drželo a pěkně vyběhlo, je potřeba ho několikrát přeložit. Chytněte těsto za horní dva konce, vytáhněte je od sebe a přetáhněte je k sobě přes zbytek těsta. To samé udělejte vlevo - opět těsto vytáhněte za dva levé konce a překlopte jej doprava. Obráceným postupem to samé vpravo a nakonec celý balíček zabalíte vytaženými konci zezdola. Na konci balíček těsta překulte na záda a jemně ho v rukách poválejte po desce. Poté mu dejte chvilku pauzu a pokud by se vám zdálo moc tekuté, dejte mu ještě jedno balíčkové kolo.

www.tacos.cz Připravte si ošatku nebo kulatou mísu vyloženou hrubou utěrkou - celý povrch vysypte žitnou moukou (ideál je celozrnná). Vrstva nesmí být nijak hrubá. Stačí aby na dně nebyla žádná prázdná místa. Když ošatku nemáte nebo pokud budete péct ve větším pekáči, můžete nechat těsto kynout i volně v utěrce. Tak jak máte balíček těsta před sebou, opatrně jej přeneste na vysypanou utěrku. Sváry by měly směřovat nahoru a hladká strana těsta dolů. Povrch těsta opět trochu vysypte moukou. Zakryjte vše igelitovým pytlíkem nebo taškou a nechte kynout alespoň dvě hodiny v teple (nad 20 stupňů).

www.tacos.cz Po dvou hodinách by těsto mělo zdvojnásobit objem. Pokud se mu nechce, dejte mu další čas. Použitelné minimum je zvětšení alespoň o třetinu. Těsto bude v ošatce rozlité a na povrchu uvidíte bublinky. Volné těsto v utěrce se krásně lenivě rozvalí a stane se polštářkem. Odteď můžete péct. Do trouby na spodní mřížku dejte litinový hrnec (nebo pekáč). Pokličku z něho sundejte a dejte ji vedle hrnce (musí být rozpálená taky). Rozehřejte troubu na 250 stupňů a po dosažení této teploty ji nechte vyhřívat alespoň 15 minut. Při další práci s rozpáleným pekáčem nebo hrncem si dávejte vždy velký pozor - popáleniny jsou potvory (ověřeno)!

www.tacos.cz Vezměte si ochranné rukavice do trouby nebo suchou utěrku. Otevřete troubu, vyndejte hrnec nebo pekáč na sporák a ihned troubu zavřete. Do hrnce vyklopte nakynuté těsto z ošatky. Pokud se vám těsto vyklopí na stranu, nezoufejte a s hrncem opatrně zašoupejte - těsto se srovná na střed. Ihned poté ho dejte zpátky do trouby, přiklopte poklicí a co nejrychleji zavřete dvířka od trouby. Od této chvíle nechte chleba v troubě 10 minut. Po deseti minutách z hrnce sundejte víko a chleba pečte dál nezakrytý. Budete potřebovat dalších 25-35 minut. Teplotu nesnižujte. Orientujte se hlavně podle barvy kůrky, která by měla být krásně kaštanová. U bochníku v této velikosti se nemusíte trápit s odhadem vnitřní teploty.

www.tacos.cz Na konci chléb vyndejte z hrnce a nechte ho pomalu vychladnout na mřížce. Patičku můžete zakrojit ještě teplou. Celý pecen ale krájejte až vychladlý, ať si nepotrháte střídku.

vloženo 12.05.2014    zobrazeno 4947x    verze pro tisk

Česnekovo-bylinkové máslové bulky

Česnekový chléb se sušenými rajčaty

Domácí bagety z levného těsta

Domácí chlebové placky

Dýňový cornbread

Francouzské bagety

Chléb a housky na příští ráno

Chléb s cibulí

Chléb s čedarem

Chléb s pohankovými vločkami