cpt. Cook
 

Švédsko   bluestarbluestarbluestarbluestarbluestar

Köttbullar

Švédské masové kuličky

recept ze stránek www.tacos.cz
4 porce:  150 dkg mletého masa - směs hovězího a vepřového, 2.15 dl mléka, 7.15 dkg bílé strouhanky, 1/2  vejce, 1/2  cibule, sůl, mletý bílý pepř, nové koření, máslo na smažení, brusinky
zkopírováno z http://www.tacos.cz Cibuli nakrájíme nadrobno a osmahneme na trošce másla, nesmí zhnědnout. Strouhanku namočíme v mléce. Smícháme mleté maso, nejlépe v kuchyňském robotu s cibulí, vajíčkem, směsí strouhanky v mléce a kořením na správnou konzistenci a chuť. Pokud je směs příliš tuhá, přidáme trochu vody. Chuť a konzistenci otestujeme na prvním karbanátku. Malé karbanátky tvarujeme s pomocí dvou lžic a ukládáme je na navlhčenou plochu. Na pánvi rozpálíme dostatek másla a do něj přidáváme masové kuličky a necháme je osmahnout ze všech stran. Pánví často potřásáme. Podáváme s bramborovou kaší a přiložíme naložené brusinky nebo s vařenými bramborami promíchanýmí s brusinkami čerstvými.

www.tacos.cz Tyto kuličky jsou rozšířené po celém Švédsku v různých obměnách. Někdo cibuli nesmaží samostatně, ale míchá ji s masem nastrouhanou. Někdo je raději podává s hustou hnědou omáčkou, zatímco jiní dávají přednost jemné masové šťávě. V jižním Švédsku mnoho lidí preferuje tučnější maso, ale čím dále na sever jdete, tím méně bude použito mastného vepřového. Zato vždy bude ve směsi strouhanka s mlékem, která jim dodává měkkou konzistenci. A specifické jsou jako příloha i ty brusinky.

vloženo 23.07.2011    zobrazeno 2498x    verze pro tisk

Krokety z vepřového masa s citrónovou omáčkou

Krumlovský drak

Křenové placky

Kuličky v rajčatové omáčce

Kuličky z masa a sýra

Kuličky z mletého masa s garam másalou

Kuličky z mletého mase v zelenině

Lví hlavy - Šitsitou

Malostranské placičky

Marinované karbanátky

Marocké závitky

Máslové řízky

Masové knedlíčky s paprikou a těstovinami

Masové knedlíčky v omáčce

Masové koule s rýží
(Palle di carne trittata con riso)

Masové koule v pikantním hořčičném sosu

Masové kuličky

Masové kuličky po řecku

Masové kuličky s čedarem zapečené v orzu